На 03.12.2025 г. тържествено бе открит новият СТЕМ център в ОУ“ Христо Ботев“, с. Мърчево – модерно пространство за обучение, насочено към развитие на знания и умения в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката.
Центърът е изграден по проект № BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“,

договор № BG-RPR-1.015-0364-C02 финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, на стойност 60377,92 лева.
На събитието присъстваха представители на местната власт, бивши учители, родители и ученици. В своето слово директорът подчерта значението на СТЕМ обучението и възможностите, които новият център предоставя на учениците.


На 14 януари 2026 в STEM кабинета се проведе открит урок по математика с учениците от четвърти клас. Присъстваха представители на РУО – Монтана, гости от училищата в Лехчево, Владимирово и Расово.